Wyniki konkursu Otwarta Cyberprzestrzeń 2015

Organizacje zrzeszone w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni wyłoniły laureatów tegorocznej edycji konkursu „Otwarta Cyberprzestrzeń” 2015,  którzy wnieśli szczególny wkład w działania na rzecz włączenia cyfrowego grup marginalizowanych, a szczególnie osób z niepełnosprawnością i przeciwdziałających wykluczeniu tych osób.

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, nagrody przyznano w pięciu kategoriach.

Laureatami zostali:

  • w kategorii „Szczególny wkład w dostępność Internetu” nagrodę otrzymał Uniwersytet Śląski za kierunek studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Nowy kierunek studiów pozwala na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych do zastosowania nowych praktyk w obrębie tworzenia dobrych stron internetowych zgodnych ze standardami WCAG oraz zwiększeniem dostępności do multimediów, w tym praktycznego zastosowania audiodeskrypcji w różnych obszarach działalności. Studia są dwusemestralne. Kształcą specjalistów dla urzędów, instytucji kultury i sztuki oraz biznesu.
  • w kategorii „Szczególny wkład w dostępność mediów i multimediów” nagrodę otrzymała firma Unikkon Integral za działania na rzecz wdrożenia symultanicznego przekazu tekstowego w transmisji wideo na żywo i stworzenie kompatybilnego z programem rozpoznawania mowy i streamingiem środowiska informatycznego umożliwiającego emisję napisów w internecie podczas wydarzeń na żywo.
  • w kategorii „Szczególny wkład w dostępność sprzętu i oprogramowania” nagrodę otrzymała Fundacja „KLUCZ” na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących, która udostępniła i przygotowała jedyne darmowe oprogramowanie z interface w języku polskim do odczytu cyfrowych książek mówionych dedykowanych dla niewidomych w światowym standardzie DAISY. Przez ostatnie kilka lat setki niewidomych korzystało z tego oprogramowania ciesząc się z możliwości odczytu książek mówionych w tym formacie na komputerach PC. Fundacja Klucz nagrała też kilkaset pozycji książkowych w standardzie DAISY przełamując monopol książek kodowanych możliwych do odczytu jedynie na urządzeniach odczytujących format zamknięty.
  • w kategorii „Szczególny wkład w dostępność usług elektronicznych” nagrodę otrzymał Migam.org. Po raz pierwszy osoby Głuche mogą po prostu „zadzwonić” w dowolne miejsce poprzez Tłumacza On-line języka migowego „Migam”. W 2014r takich połączeń Migam obsłużyło ponad 10.000 od Głuchych z Polski i całego świata
  • Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz dostępności i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu otrzymał dr Stanisław Jakubowski, nazywany ojcem polskiej tyfloinformatyki – informatyki w służbie niewidomym. Od lat 80-tych jeździł po całym świecie oglądając nowinki tyfloinformatyczne i starał się wdrażać je w Polsce. Wykształcił dziesiątki niewidomych w obsłudze optakonu – elektronicznego urządzenia do czytania zwykłego druku dotykowo przez niewidomych. Szkolił niewidomych w obsłudze komputera i Internetu w latach 90-tych. Pracował w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych. Współorganizator i pomysłodawca programu pomocowego „Komputer dla Homera”. Wielu niewidomym przez dziesiątki lat podawał pomocną dłoń walcząc z ich wykluczeniem cyfrowym.

Laureaci zostaną zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 21 maja 2015 roku w Warszawie podczas konferencji „Dostępność informacji w sieci – Accesibility Camp 2015”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Ten post został opublikowany w Aktualności. Dodaj do zakładek bezpośredni odnośnik.